Przekręty w służbie zdrowia

2
fot. Paweł Kazimierczuk

Artykuł „Zdrowy przekręt”, opublikowany w tygodniku  „Wprost” 23.02.: o skandalu w prywatnym szpitalu „EuroMedic” w Katowicach. Przewija się w nim nazwisko ministra Bartosza Arłukowicza, szefa NFZ Marcina Pakulskiego, w grę wchodzą ogromne nieprawidłowości w wydawaniu milionów złotych  z publicznej kasy, kontrole CBA i zagrożenie życia pacjentów.

Artykuł „Sławomir Neuman i „jego” klinika”, ukazał się dzisiaj na portalu natemat.pl: o naciskach, jakie wiceminister zdrowia wywierał na Agnieszkę Pachciarz, byłą szefową NFZ. Neuman chciał, aby zaniechała kontroli  prywatnej kliniki „Sensor”, która skasowała od swoich pacjentów 1,5 mln zł więcej, niż powinna.

„Ile jeszcze takich artykułów musi się ukazać, żeby minister Arłukowicz i Sławomir Neuman zaczęli rozmawiać ze społeczeństwem i tłumaczyć się z tego, co się dzieje w ich resorcie?”, pytał retorycznie Andrzej Rozenek na dzisiejszej konferencji prasowej.

Polski rząd poświęca ostatnio bardzo wiele uwagi sprawie Ukrainy, dziś na przykład premier Tusk napisał na Twitterze: „Zbudowanie uczciwych instytucji na Ukrainie to absolutnie najtrudniejsze. Rolą Polski jest pomagać”.

„Apeluję do premiera Tuska:  zanim zacznie eksportować uczciwość Polski na Ukrainę, może by się nieco swoimi resortami zainteresował, co tam tak naprawdę się dzieje?”, mówił Artur Dębski.

Nawiązał w ten sposób do sprawy Sławomira Neumana, który wielokrotnymi telefonami i interwencjami prawdopodobnie spowodował  dymisję szefowej NFZ. Odmówiła ona podpisania kontraktu z nieuczciwym, jak się okazało, kontrahentem. 2 godziny po jej dymisji kontrakt na 12 mln zł został jednak zawarty. „Panie premierze – proszę się opamiętać i tej uczciwości nie eksportować, najpierw proszę rozejrzeć się na swoim podwórku. Władza przymyka oczy na różnego rodzaju machloje ze strony swoich podwładnych. Jeżeli wiceminister potrafi dzwonić w sprawie jakiejś firmy, i interweniować i naciskać na NFZ – coś jest nie tak”, dodał poseł Dębski.

„Twój Ruch żąda od premiera informacji, co się dzieje w resorcie Arłukowicza i Neumana. Te dwa artykuły to jest niemy krzyk wszystkich pacjentów, którzy domagają się od rządu konkretnej informacji”, podsumował Andrzej Rozenek.

 

 

Warto zapoznać się z obydwoma wspomnianymi publikacjami, aby lepiej zrozumieć skalę patologii toczących Ministerstwo Zdrowia:

„Zdrowy przekręt”, Wprost:  http://www.wprost.pl/ar/436347/Zdrowy-przekret/
„Sławomir Neuman i jego klinika. Wiceminister zdrowia przekonywał NFZ do podpisania nierentownego kontraktu”: http://natemat.pl/93025,slawomir-neumann-i-jeg-klinika-jak-wiceminister-zdrowia-przekonywal-nfz-do-podpisania-nierentownego-kontraktu

 

TUTAJ możecie natomiast zobaczyc relację video z konferencji:
http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/transKonf.xsp#60F7008E53567A07C1257C890...

 

Dział Tematyczny