Pierwsza ustawa od TR dla Ewy Kopacz – „Firma na próbę”

Pierwsza ustawa od TR dla Ewy Kopacz – „Firma na próbę”

Jak zapowiedział, tak też zrobił – Janusz Palikot w ramach 100 dni współpracy już dzień po wygłoszeniu przez premier Ewę Kopacz expose złożył na jej ręce pierwszy projekt ustawy autorstwa Twojego Ruchu. Dotyczy on naszego sztandarowego postulatu gospodarczego, czyli tzw. „Firmy na próbę”.

To projekt bardzo ważny. Osoba zakładająca firmę przez pierwsze 3 miesiące nie płaci żadnych podatków i składek z wyjątkiem VAT-u. Młody przedsiębiorca często nie jest w stanie przetrwać tych pierwszych kilku miesięcy z powodu należności, jakie musi spłacać względem różnych instytucji i dlatego 90% firm upada po pierwszym roku swojego istnienia. „Firma na próbę” to kapitalne rozwiązanie, znane w Wielkiej Brytanii – przekonywał Janusz Palikot.

Lider TR podkreślił, że złożony wcześniej projekt trafił już do drugiego czytania i istnieją szanse, że wejdzie on w życie, ale liczy na to, że w ramach zapowiedzi Ewy Kopacz o 100 dniach współpracy pani premier poprze tę ustawę i doprowadzi do jej uchwalenia.

Janusz Palikot odniósł się również do poparcia, jakim jego klub obdarzył nowy rząd. – Bez żadnych negocjacji z panią premier czy kimkolwiek innym z PO daliśmy jej kredyt zaufania. Gdybym ja był premierem, wygłosiłbym podobne pod względem merytorycznym expose, do którego tylko dodałbym parę spraw światopoglądowych i trochę spraw gospodarczych. To, co powiedziała Ewa Kopacz jest w sporej części zbieżne z programem Twojego Ruchu, dlatego nie mogliśmy tego odrzucić. Janusz Palikot pochwalił też panią premier za deklarację o wprowadzeniu do końca jej kadencji ustawy o in vitro.

Dzisiejszy projekt ustawy to tylko pierwszy z wielu, które zostaną złożone na ręce Ewy Kopacz.Także jutro, pojutrze i w resztę dni, poza sobotami i niedzielami, będziemy składać projekty ustaw zbieżne z tym, co mówiła pani premier w expose. […] Jeśli po 100 dniach nie będzie efektów tej współpracy, to okaże się, że Ewa Kopacz jest tak samo mało słowna jak Donald Tusk – powiedział Janusz Palikot.

Przewodniczący Twojego Ruchu odpowiedział na pytania dziennikarzy, dotyczące m.in. wczorajszych słów „Jak Boga kocham” czy ewentualnej koalicji z Platformą Obywatelską. – Współpraca jest możliwa tylko przy poszczególnych projektach. Ja jestem daniem głównym. Każdy, kto potraktuje mnie jak przystawkę, się udławi – podsumował żartobliwie Janusz Palikot.

Jutro zaś na ręce Ewy Kopacz ma trafić projekt ustawy dot. dwukadencyjności w samorządach.

Całość konferencji do obejrzenia poniżej:

Projekt ustawy – firma na próbę (PDF)

  • Marek Bakalarczuk

    Wolałbym bardziej widzieć projekt, że ZUS jest procentową częścią zysku taj jak podatek dochodowy. Wtedy przedsiębiorca kiedy nie ma zysków, nie płaci ZUS-u. Co mi po trzech miesiącach bez ZUS? A jak po 3 miesiącach nadal będę na granicy opłacalności biznesu? Wtedy to ZUS mnie dobije. Nie trafiony projekt. Warto było popytać w sektorze MSP

  • beton

    Bardzo dobry pomysł, każda pomoc się przyda, wszak przedsiębiorcy nie mają czasu latać ze sztachetami….