Janusz Palikot u Moniki Olejnik w „Gość Radia Zet”, 08.01.2015 r.

Janusz Palikot u Moniki Olejnik w „Gość Radia Zet”, 08.01.2015 r.

Janusz Palikot, Przewodniczący Twojego Ruchu i kandydat na prezydenta RP, był gościem Moniki Olejnik w programie „Gość Radia Zet”.

O zaangażowaniu Polski w wojnę z ISIS:

Nie może być odpowiedzialności zbiorowej w Europie, cała nasza cywilizacja oparta jest o to, że człowiek indywidualnie odpowiada za swoje czyny. I już myśmy wiele lat temu niestety poszli na taką wojnę, w Polsce się zgodziliśmy na więzienia CIA i staliśmy się celem ataku. Nie ma żadnego powodu, żebyśmy dzisiaj potępiając tę zbrodnię [atak na redakcję francuskiego pisma Charlie Hebdo] popełniali drugi raz ten sam błąd. Oczywiście trzeba walczyć ze wszystkimi tymi, którzy popełniają tego typu okropne zbrodnie, jednak gdybyśmy zaczęli stosować te same metody co oni, gdybyśmy się zdecydowali na właśnie taką wojnę w imię odpowiedzialności zbiorowej, wojny z cywilizacją, wojny z religią, to byśmy dokładnie robili to, o czym oni marzą żebyśmy zrobili – żebyśmy się stali tacy jak oni i właśnie na to nie może być zgody. Nie zgadzamy się na to wszystko, co robią. Wszystkie zbrodnie muszą być w tym sensie zidentyfikowane i sprawcy muszą ponieść odpowiedzialność, surową, bezwzględną, ale nie możemy prowadzić wojny w imię religii, czy antyreligii.

O tweetach Tomasza Terlikowskiego nt. ataku na Charlie Hebdo:

– Terlikowski podżega do morderstwa, podżega do zabójstwa, do zabijania ludzi. Z przykrością stwierdzam, że co pewien czas ktoś reaguje na tego typu wezwania pozytywnie. Nie dalej, jak tydzień temu, pod jednym z moich wpisów na blogu na Onecie ktoś się wpisał, że ma już kulkę przygotowaną dla mnie. Zawiadomiłem w tej sprawie prokuraturę. To są właśnie rzeczy, na które nie ma zgody, na które liczą właśnie ci islamiści, ci konkretni ludzie i my się nie możemy dać sprowokować. Najgłupszy nawet żart, najbardziej głupie wyobrażenie, obrażające czyjeś uczucia religijne nie może być powodem śmierci, nie może być też powodem wsadzania do więzienia. To nie powinno mieć miejsca, trzeba o tym dyskutować, trzeba to ludziom tłumaczyć, ale nie można za to ludzi zabijać. Właśnie do czegoś takiego wzywa, niestety, redaktor Terlikowski.

O 100 dniach rządów premier Ewy Kopacz:

–  Sama pani premier Ewa Kopacz poprosiła o sto dni współpracy z opozycją. Zgłosiła bardzo wiele różnych propozycji w swoim expose, po stu dniach zgłosiła kolejne sto tysięcy nowych propozycji, a to jest właśnie niepoważne pod każdym względem. I ja tym jestem także rozczarowany, bo nie doszło do żadnej próby współpracy. Co stało na przeszkodzie pani premier Ewie Kopacz i koalicji rządzącej, żeby zwiększyć kwotę wolną od podatku? Był konkretny projekt ustawy złożony przez mój klub, rząd ustami wicepremiera Piechocińskiego, ale także innych ministrów zachęcał do debaty na ten temat, po czym odrzucił ten projekt, który dwóm milionom ludzi dałby po prostu więcej pieniędzy co miesiąc w kieszeni. To samo, jeżeli chodzi o też dwa miliony, tylko innych ludzi, oczekujących na rozwiązanie spraw dotyczących związków partnerskich. Sama pani premier, w audycji zresztą z pani udziałem, deklarowała, że w czasie tych stu dni, które minęły, trzeba coś zrobić z tą ustawą. Był projekt, zresztą któryś raz składany przez Twój Ruchu, na tydzień przed świętami, na kilka dni przed świętami, ale koalicja Platformy i PSL go odrzuciła.

Całość rozmowy do wysłuchania tutaj.