Dziewiąta ustawa od TR dla Ewy Kopacz ? likwidacja straży miejskiej

Dziewiąta ustawa od TR dla Ewy Kopacz ? likwidacja straży miejskiej

Twój Ruch od dawna już postuluje likwidację straży miejskiej. Na fali wydarzeń ze Szczecinka, gdzie strażnicy poturbowali młodego człowieka, przypomnieliśmy swój projekt ustawy dotyczący tejże właśnie formacji.

Klub Twojego Ruchu (wtedy jeszcze jako klub Ruchu Palikota) złożył projekt ustawy dotyczący straży miejskiej, który oficjalnie jest procedowany, ale w praktyce utknął w sejmowej „zamrażarce”. Zakłada on wprowadzenie dwóch zmian, czyli pozbawienia straży miejskiej możliwości kontroli fotoradarowej oraz karania kierowców za złe parkowanie.

Projekt ustawy – straż miejska (PDF)

Jak podkreślił Andrzej Rozenek, Twój Ruch jest za ostateczną likwidacją straży miejskiej, jednak pozbawienie jej ww. zadań jest kompromisowym, a zarazem bardzo dobrym pierwszym krokiem w rozwiązaniu problemu tej formacji. Rzecznik prasowy partii przypomniał również, że TR zbierał, bądź wciąż zbiera podpisy pod wnioskami o usunięcie straży miejskiej w 22 miastach Polski.

Skąd nasza inicjatywa? – Po pierwsze straż miejska okazuje się być w wielu miejscowościach niepotrzebna, niekompetentna, a nawet – tak jak w Szczecinku – szkodliwa. Po drugie, straż miejska kojarzy się obywatelom z czymś nieprzyjemnym. Po trzecie, dość mamy oglądania w internecie nagrań, na których strażnicy miejscy szarpią starsze panie, które sprzedają marchewkę na chodniku, którzy w sposób brutalny reagują na młodzież pijącą jedno piwo „pod chmurką”, których nigdy nie ma tam, gdzie być powinni – podsumował Andrzej Rozenek. Rzecznik prasowy TR podkreślił również, iż liczy na to, że premier Ewa Kopacz wpłynie na rządzącą koalicję, a projekt ustawy zostanie „odmrożony” i przegłosowany w Sejmie. Wszystko to oczywiście w ramach 100 dni współpracy rządu i opozycji.

Janusz Palikot odniósł się z kolei do wypowiedzi Radosława Sikorskiego, który w wywiadzie dla jednej z amerykańskich gazet zdradził, że parę lat temu Władimir Putin proponował Donaldowi Tuskowi rozbiór Ukrainy. Przewodniczący TR poprosi prezydenta Bronisława Komorowskiego o rozszerzenie jutrzejszej Rady Bezpieczeństwa Narodowego o informacje ws. wypowiedzi byłego szefa MSZ.

Nagranie z konferencji prasowej: