Dziesiąta ustawa od TR dla Ewy Kopacz ? ustawa reprywatyzacyjna

Dziesiąta ustawa od TR dla Ewy Kopacz ? ustawa reprywatyzacyjna

W czwartek Twój Ruch złożył projekt ustawy reprywatyzacyjnej, regulującej sprawę gruntów warszawskich, znacjonalizowanych tzw. dekretem Bieruta. Co ciekawe, projekt ustawy jest autorstwa… Platformy Obywatelskiej.

Podczas konferencji prasowej Andrzej Rozenek (kandydat na prezydenta Warszawy), wicemarszałkini Sejmu Wanda Nowicka oraz Grzegorz Walkiewicz (radny TR dzielnicy Śródmieście) zaprezentowali projekt ustawy, który stworzyła Platforma Obywatelska na zlecenie prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Rządzącej ekipie zabrakło jednak odwagi i determinacji, aby wprowadzić go w życie. W obliczu pojawiających się doniesień o kolejnych przejętych majątkach Twój Ruch postanowił uregulować kwestię reprywatyzacji.

Jak wyjaśnił Grzegorz Walkiewicz, w projekcie autorstwa PO nie zostały dokonane żadne zmiany, dlatego teraz Platformie ciężko będzie zakwestionować ich własny projekt ustawy. Twój Ruch zaproponował symboliczną datę wejścia w życie ustawy, czyli 1 marca 2015 r. Jest to rocznica śmierci Jolanty Brzeskiej, znanej działaczki ruchu lokatorskiego, brutalnie zamordowanej w Lasie Kabackim.

Ustawa reprywatyzacyjna jest kolejnym z projektów złożonych na ręce premier Ewy Kopacz w ramach 100 dni współpracy. Wszystkie złożone projekty można zobaczyć tutaj.