Czwarta ustawa od TR dla Ewy Kopacz – podniesienie „kwoty wolnej od podatku”

Czwarta ustawa od TR dla Ewy Kopacz – podniesienie „kwoty wolnej od podatku”

Twój Ruch złożył kolejny projekt ustawy w ramach obiecanego przez premier Ewę Kopacz okresu 100 dni współpracy jej rządu z opozycją. Tym raz postulujemy zwiększenie tzw. „kwoty wolnej od podatku”. Na dzisiejszej konferencji prasowej Janusz Palikot przedstawił korzyści płynące z tego rozwiązania.

W naszej ocenie opodatkowaniu nie powinny podlegać dochody nieprzekraczające wysokości minimum egzystencji (a więc nieprzekraczające kwoty, która wystarcza jedynie na pokrycie wydatków związanych z zaspokojeniem najbardziej podstawowych potrzeb życiowych). Należy uznać, iż w najwyższym stopniu niemoralna i zarazem sprzeczna z elementarnym poczuciem sprawiedliwości społecznej jest obecna sytuacja, w której państwo pobiera daniny od dochodów, które nie pozwalają na pokrycie wydatków na żywność i opłaty za mieszkanie.

Proponujemy, by wysokość kwoty wolnej od podatku była zależna od wysokości minimum egzystencji i wynosiła dwunastokrotność średniorocznego minimum egzystencji (ogłaszanego przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych) dla jednoosobowego gospodarstwa pracowniczego w roku podatkowym poprzedzającym poprzedni rok podatkowy. Tym samym dochód nieprzekraczający kwoty równej dwunastokrotności minimum egzystencji nie podlegałby opodatkowaniu.

Liczymy, że ten projekt wejdzie w życie, oddziałując pozytywnie zarówno na sytuację osób najsłabiej zarabiających, jak i na polską gospodarkę oraz koniunkturę wewnętrzną.

Całość konferencji do obejrzenia poniżej:

Projekt ustawy – kwota wolna od podatku (PDF)

  • Marcin Pal

    nie pokazujcie Kopaczowej tylko tego filmiku… https://www.youtube.com/watch?v=ZHHOYmERmDc

  • Jan Llovera

    Ktos was (TR) wpuszcza w kanal z ta bio-energia, solarna, z wiatru czy geotermii. Polska to nie Islandia z gejzerami, ani nie Sahara gdzie slonce prazy, a wiatraki to bzdura.
    Przyszlosc nalezy do energi atomowej opartej na Torze (nie na uranie). W to inwestuje I Norwegia i Indie.